ПРОГРАМА

Оновлено: 07.04.2011

Орієнтовна програма

 Plenary Day (05.05)

 Opening and Plenary Session - Aleksander Spivakovsky  (Conference hall, room  № 256)

Beg. Time Duration Title Speaker Affiliation
11:00 11:10 Opening and Welcome Aleksander  Spivakovsky Kherson State Univ., Ukraine
11:10 11:20 Conference Program - the message from the PC co-chairs Vadim Ermolayev Zaporozhye National Univ., Ukraine
11:20 11:40 Welcome from the Region and Officials (TBD)  
11:40 12:40 KEYNOTE: Multi-Agent Technology for Complex Systems Costin Badica Software Engineering Department, Faculty of Automatics, Computers and Electronics, University of Craiova, Romaina
12:40 13:00 Coffee break    
13:00 13:40 Invited TALK:Integrated University Information Systems and Information System Strategy Heinrich C. Mayr  Alpen-Adria-Universitaet, Klagenfurt, Austria
13:40 14:20 Invited TALK: TBA TBA  
14:20 15:00 Invited TALK: Insertion Modeling and Its Applications Alexander Letichevsky V.M. Glushkov Institute of Cybernetics, Ukraine
15:20 Transfer to Lazurne, Burevisnyk
19:00 Welcome reception (Spivakovsky)

Sessions Day 1 (06.05)

08:30     Breakfast
09:00 13:00   Morning Sessions
      Session 1. Foundations and Methodologies (Chair: <TBA>)  
09:00 09:30 116 Mykola Nikitchenko: Gnoseology-based Approach to Foundations of Informatics (full research paper) en
09:30 10:00 72 Boris Novikov, Ivan Perepelytsya and Grygoriy Zholtkevych: Pre-automata as Mathematical Models of Event Flows Recognisers (full research paper) en
10:00 10:30 14 Olga Tatarintseva, Vadim Ermolayev and Anna Fensel: Is Your Ontology a Burden or a Gem? – Towards Xtreme Ontology Engineering (discussion paper) en
10:30 11:00 35 Michail Lvov: Математические модели предметных областей в системах компьютерной математики учебного назначения (full research paper) ru
      Session 2. Methodological and Didactical Aspects (Chair: <TBA>)  
09:00 09:30 67 Yuriy Solyanik, Maryna Vladymyrova, Iryna Zarets'Ka and Grygoriy Zholtkevych: Practice in Software Engineering course: "what and how to study" (case study paper) en
09:30 10:00 134 Natalia Morse and Олена Кузьмінська: Педагогічні аспекти використання хмарних обчислень (full research paper) ua
10:00 10:20 98  Dmitriy Shchedrolosev: Influence of the Labor Market upon the Forming of Competence of Future IT Specialists (short research paper) en
10:20 10:40 118 Viktor Raspopov and Anna Manzhula: Дидактические аспекты использования MS Power Point (short research paper) ru
10:40 11:00 89  Зарема Сейдаметова: ПРАКТИЧЕСКОЕ ПРИМЕНЕНИЕ МУЛЬТИМЕДИЙНЫХ ТЕХНОЛОГИЙ В ПРЕПОДАВАНИИ ДИСЦИПЛИН КОМПЬЮТЕРНОЙ НАПРАВЛЕННОСТИ ДЛЯ ИНЖЕНЕРОВ-ПЕДАГОГОВ ШВЕЙНОГО ПРОФИЛЯ (short research paper) ru
11:00 11:30   Coffee Break
11:30 13:00   Session 3. ICT Infrastructures, Integrartion, Interoperability (Chair: <TBA>)  
11:30 12:00 123 Hennadiy Kravtsov: Design and implementation of the quality management system for electronic training information resources (full research paper) en
12:00 12:20 19  Dmitriy Litvinov: On Optimization Criteria for Task Assignment in Cluster and Wide-Area Computing (short research paper) en
12:20 12:40 125 Evgen Kozlovsky and Hennadiy Kravtsov: About planning and technologies of development of virtual laboratory in the distance learning system (short research paper) en
12:40 13:00 113 Nikolay Tkachuk, Alexey Vekshin, Konstantyn Nagorny and Rustam Gamzaev: A lightweight approach to contact data synchronization in mobile social networks (short research paper) en

      Session 4. Methodological and Didactical Aspects (Chair: <TBA>)  
11:30 12:00 129 Lyudmyla Kravtsova: Проектирование, разработка и использование мультимедийных обучающих систем дисциплин морского профиля (full research paper) ru
12:00 12:30 12 Larisa Sokolova, Victor Olevs'Kyy and Julia Olevs'Ka: Experience with technology "cloud computing" for online products for school education (case study paper) ua
12:30 13:00 9 Oleksandr Kolgatin: ПЕДАГОГІЧНЕ ТЕСТУВАННЯ У КОМП’ЮТЕРНО ОРІЄНТОВАНІЙ СИСТЕМІ ПЕДАГОГІЧНОЇ ДІАГНОСТИКИ (full research paper) ua

13:00 14:00   Lunch  
         
14:00 18:30   Afternoon Sessions  
         
      Session 5. ICT infrastrucrtures and  Intelligent distributed systems (Chair <TBA>)  
14:00 14:30 1 Alexander Letichevsky, Vladimir Peschanenko, Alexander Letichevsky Jr., Igor Blinov and Dmitriy Klionov: Insertion Modeling System And Constraint Programming (full research paper) en
14:30 15:00 77 Tatyana Vlasova, Maryna Vladymyrova and Dmitry Shabanov:Simulation of the Expanded Iterated Version of Game "the Dilemma of the Prisoner" (full research paper) en
15:00 15:30 119 Триус Юрій, Стеценко Інна, Герасименко Інна and Гриценко Валерій: Інформаційно-аналітична система управління навчальним процесом ВНЗ (discussion paper) ua
15:30 16:00 13 Христина Середа: Мережа партнерство в навчанні для освітян України (full research paper) ua
      Session 6. Methodological and Didactical Aspects (Chair: <TBA>)  
14:00 14:30 82 Вікторія Царенко: Вебінар як технологія навчального співробітництва учнів і вчителів середньої школи (discussion paper) ua
14:30 15:00 136 Наталія Кузьміна and Оксана Струтинська: Компетентнісний підхід до навчання інформаційних систем і технологій майбутніх учителів економіки (full research paper) ua
15:00 15:20 55 Yuriy Kovalchuk and Mykola Nikitchenko: Передумови та загальні засади створення нових магістерських програм з інформатики (short research paper) ua
15:20 15:40 31 Василь Чекурін and Ольга Єгорова: Модель заснованої на знаннях автоматизованої системи керування лабораторним практикумом студентів (short research paper) ua

16-00 16-30   Coffee Break
       
16:30 18:30   Poster Session 1
       
19-00     Conference Dinner

Sessions Day 2 (07.05)

08:30 09:00   Breakfast  
09:00 13:00   Morning Sessions  
         
      Session 1. Foundations and Methodologies (Chair: <TBA>)  
09:00 09:20 97  Iryna Glushko: Еквівалентність узагальненої табличної алгебри, узагальненого числення рядків та узагальненого числення на домені (short research paper) ua
09:20 09:40 20 Василь Чекурін and Оксана Острей: До моделювання процесів у навчальних закладах з використанням методологій IDEF (short research paper) ua
09:40 10:00 47 Valentyn Tymofieiev: Алгоритм поиска выполнимой конъюнкции и его эвристические усовершенствования (short research paper) ru
10:00 10:20 26 Oleksandr Mishyn and Oleksiy Priymak: Использование технологии CUDA для решения задачи моделирования сгустка электронов, движущегося в плазме (short research paper) ru
         

      Session 2. ICT Infrastructures, Integrartion, Interoperability (Chair: <TBA>)  
09:00 09:30 105 Ludmila Lukashevskaya, Anton Mykhailiuk, Denis Zamyatin, Andriy Petrashenko, Oleksiy Kebkalo and Mycola Snizhko: The Organization of Departmental Document-oriented Data Warehouse Software of the Educational Institution (case study paper) ua
09:30 09:50 27  Alla L. Danchenko: Разработка архитектуры информационной технологии мониторинга качества электронных образовательных ресурсов (short research paper) ru
9:50 10:10 124 Alexander Spivakovsky, Nataliia Osipova and Eugene Alferov: Построение глобальных сервисов Херсонского государственного университета на примере системы «KSU Feedback» (short research paper) ru

10:20 10:50   Coffee Break
10:50 13:00   Poster Session 2
13:00 14:00   Lunch
14:00 18:30   Afternoon Sessions
14:00 15:30   Session 3. Roundtable - Methodologies, didactics, knowledge representations for teaching ICT in academia and Industry (Chair <TBA>)
      Panelists (10 min presentation followed by discussion): 
    86 Alexander Spivakovsky and Nataliia Osipova: Онтология организации вычислительного эксперимента в задачах поиска и сортировки
    110 Olga Gnedkova and Vadym Lyakutin: The Practical Use of Principles of Theory of Connectivism in Distance Learning System "Kherson Virtual University"
    84 Алла Кобозева and Лариса Скакун: Активизация творческой работы студентов старших курсов
    90 Alexander Somyk and Nicholas Golovin: Автоматизація навчання програмуванню в контексті конструювання ієрархічних програмних структур
    32  Світлана Литвинова: ВІРТУАЛЬНИЙ КЛАС ДЛЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНДИВІДУАЛЬНОГО НАВЧАННЯ УЧНІВ
       
15:30 16:00   Coffee Break
16:00 17:00   Closing Plenary Session (Chair Aleksander Spivakovsky)
17:00 18:00   Closed meeting of the steering committee
       
19-00     Conference Dinner

Day (08.05)

Transfer to Kherson

 

ПРИЙНЯТІ СТАТТІ

ПРОГРАМА

ФОТОЗВІТ